En İyi Yemek Tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Ton Balığı Faydaları,Zararları

Ana Sayfa » Ton Balığı Faydaları,Zararları

Pek çok kişinin beğeni ile tükettiği balık çeşitlerinden biri olan ton balığı özellikle konserve olarak satışa sunulur. Sağlığına ve formuna dikkat edenlerin ideal seçeneği olan ton balığı ile kısa zamanda lezzetli ve orijinal yemekler hazırlanabilir. Özellikle omega 3 ve B12 vitaminlerinden zengin olan ton balığı günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

Tuna balığı olarak da bilinen ton balığı genel olarak konservelenmiş olarak kullanılır. Marketlerde, balıkçılarda dilimlenmiş halde satışa sunulan ton balığı güveç, buğulama, fırında ve ızgarada pişirilebilir. Konserve halinde tüketimi daha yaygındır.

Konserve olarak salatalarda, makarnalarda, pizzalarda, soğuk sandviçlerde kullanılır. Konserve bir besin olduğundan dolayı ton balığı ile ilgili merak edilen birçok durum söz konusudur. Bunların arasında özellikle ülkemizde dini açıdan herhangi bir sorun yaratmaması ton balığı helal mi sorusunun cevabıdır.
Ton Balığı Nedir?
Uskumrugiller ailesinden gelen ton balığının boyu yaklaşık 6 metreyi bulabilir.
Peki, boyu 6 metre olan ton balığı kaç kilo olabilir? Boyu ile orantılı olarak ton balığının ağırlığı ise 1 tona ulaşabilir.
Denizde yaşayan lüfer, palamut, uskumru, sardalya ve hamsi gibi küçük balıkları avlayarak beslenir.
Büyük olmalarına rağmen hızlı yüzme yeteneğine sahip olan ton balığı nerede yaşar diye merakınızı da giderelim. Ton balıkları ılıman sularda yaşar.
Nesli tükenen canlılar arasında yer alan ton balığı çeşitleri arasında en çok bilinen uzun çizgili orkinos, çizgili orkinos ve sarı kanatlı orkinos türleridir.
Lezzetli etleri ve konserve yapımına uygun yapıları nedeniyle tercih edilen ton balığı konserve hali ile özellikle çalışan kesimin tercihidir.
Ayrıca ton balığı vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için önemli bir protein kaynağıdır. Ton balığı büyüklüğü ve dolgun eti nedeniyle balık sektöründe yaygın tercih edilen bir türdür.
Ton balığı protein içeriği yüksek balık türleri arasındadır: İdeal bir hayvansal protein kaynağı olan ton balığının 100 gramında 20-25 gram protein bulunur.
Omega 3 yağ asidi içeren balığı değerli kılan en önemli maddeler ise EPA ve DHA olarak bilinen yağ asitleridir. Bunların dışında A vitamini, D vitamini, B grubu vitaminleri folik asit, kalsiyum ve potasyum açısından da zengindir. 100 gram ton balığı 10-15 gram yağ içerir ve 160 gramlık yağda bir ton balığı konservesi 297 kalori içerir.
Light konserve ton balığının 100 gramlık süzülmüş miktarı 95 kaloridir.
Ton balığı yağı süzülerek tüketildiğinde daha az kalori içerir.
Düşük kalori içeriğinden dolayı ton balığı diyeti yaparak zayıflamanız mümkün.
Peki, ton balığı kilo yapar mı? Yağ içeriğinde olan ton balığını önerilen miktarın üzerinde tüketirseniz kilo alabilirsiniz.
Ayrıca ton balığının omega 3 yağ asidi içeriği balığın yağda ya da su içinde konserve edilmesine göre farklılık gösterir.
Vitamin ve mineral içeriği bu kadar yüksek olan ton balığı boy uzatır mı sorusunun cevabı ise, büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların kemik gelişimini desteklediği için uzatabilir.
Detaylı bilgi için: Ton Balığı Kaç Kalori? Salatası Kaç Kalori?
Ton Balığı Faydaları, Neye İyi Gelir?
Omega 3 yağ asidi içeriği ile sağlıklı bir beslenme programlarında önerilen ton balığı kalp ve damar sağlığını korur. İyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin kanda artışını sağlar.
Ton balığı eti kanın pıhtılaşmasını önler ve kan akışını hızlandırarak felç riskini azaltır.
Ton balığı protein değeri yüksek bir balıktır. Yüksek potasyum ve protein içeriği kan basıncını düzenler, Tansiyonun normal düzeylerde seyretmesini sağlar.
Göz sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan EPA ve DHA içeriği göz kuruluğu oluşumunu engeller ve ayrıca yaşlanma ile birlikte gelişen göz rahatsızlıklarını engeller.
Antioksidan özelliği taşıyan omega 3 yağ asidi içeriği kansere karşı vücudu korur. Özellikle böbrek, kolon ve göğüs kanseri riskini minimuma indirger.
Beyin damarlarına giden kan akışının düzenlenmesi ve beyindeki elektriksel devrelerinin güçlendirilmesi için büyük önem taşıyan ton balığı omega 3 değeri sayesinde Alzheimer riskini azaltır.
Yüksek selenyum içeriği iştah ve duygu durum değişikliklerini kontrol altına alır. Anksiyete ve depresyona karşı vücudu korur. Selenyum omega 3 ile birlikte karaciğerden zararlı toksik maddelerin atımına destek olur.
İçeriğindeki D vitamini cildin nem dengesini düzenler, parlak ve canlı bir cilt oluşumuna yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri saçların yumuşak, sağlıklı ve daha çabuk uzamasını sağlar.
Taze orkinos balığı yağlı bir balık olduğu için kızartılması pek önerilmez.
Orkinosun en yaygın pişirme yöntemi güveçtir. Orkinostan güveç hazırlamak için temizledikten sonra limon ve tuzda bekletilerek renginin açılması önerilir. Kuşbaşı doğrayıp, arpacık soğan, defne yaprağı, biraz salça ve tuz ekleyerek güveç şeklinde tüketebilirsiniz.
Konserve ton balığı ile ton balığı salatası, pizza, makarna yapabilirsiniz.
Ton balığının en pratik kullanım şekli ise sandviçlerdir.
Japon mutfağında ton balığı saşimi ya da suşi yapımında kullanılır.
Yemek yapımında sıklıkla kullanılan ton balığı ısıtılır mı sorusu akılları karıştırabilir. Ton balığının ısıtılması hiçbir sorun teşkil etmez. Yemeklerinizi hazırlarken ton balığını da gönül rahatlığı ile ısıtabilirsiniz.
Ton balığı açma birçok konservede olduğu gibi zorlayıcı olabilir. Genellikle kapaklarda açma halkası bulunsa da bazen bu halka da kutudan kopabilmektedir.
Böyle durumlarda diklemesine tuttuğunuz bıçağı konserve kapağının iç kenar kısımlarında delikler açmak için kullanın ve sonrasında bu delikleri birleştirerek yavaşça kesin.
Evinizde konserveyi sürtebileceğiniz bir düz taş ya da beton bloğu varsa kapak kısmını ortalama 1 dakika sürttüğünüzde ve konserveyi yanlardan bastırdığınızda da kapağın açıldığını göreceksiniz.
Ton Balığı Zararlı Mı?
Ton balığı civa içerir. Derin su balığı olan orkinoslar deniz dibindeki canlılarla da beslendiklerinden dolayı yüksek miktarda civaya sahiptir. Uzun süreli olarak yüksek miktarda ton balığı yemek zararlı olabilir.
Özellikle hamile veya emzikliyseniz orkinos tüketiminizi sınırlamalısınız.
Haftada 4 orta boy yani 800 gramın üzerinde ya da 300 gram taze orkinos balığından fazlasını tüketmemeniz önerilir.
Ton balığının civa içeriği bebeğin sinir sistemi üzerinde hasar yaratabilir gelişimini engelleyebilir. Hamile ve gebeler dikkatli kullanmalı, peki ton balığı bebeklere verilir mi sorusu akla gelir. Bir yaşına kadar bebeklere balık verilmesi uzmanlar tarafından pek önerilmez.
Ton balığı yoğurt ile yenir mi? Hayır, dikkat edilmesi gereklidir. Bir diğer merak edilen soru ise ton balığı alerji yapar mı?
Yoğurdun taze olmaması balık ile birlikte tüketildiğinde alerjik bir reaksiyona neden olabilir.
Aynı durum ton balığı süt ve ton balığı ile ayran içilebilir mi sorular için de geçerlidir. Ton balığı zehirlenmesi yaşamamak için konserve açıldıktan sonra tamamen tüketilmelidir. Ton balığı protein oranı yüksek bir besin olduğundan dolayı protein kısıtlaması olan böbrek hastaları tarafından dikkatli tüketilmelidir.
Ton balığı gaz yapar mı diye de merak edilmektedir. Ton balığı direkt gaz yapıcı etkilere sahip değildir ama sindirim sistemi hassasiyetine göre her besin farklı bünyelerde farklı etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle ilk defa ton balığı tüketecek bebekler için öncelikle bir uzmana başvurmakta fayda vardır.
Eğer konserve olarak tüketim yapıyorsanız ton balığı gastrit nedeni olabilmektedir. Ancak buradaki temel neden balık değil kutu içinde balığın bozulmaması için bulunan ay çiçek yağı türüdür.
Ton balığı açıldıktan sonra eğer tamamı bitirilemezse, etin üzerine geçecek şekilde Ayçiçek yağı ilavesi yapılırsa, ağzı kapalı şekilde buzdolabında 2 gün daha bekleyebilir.
Eğer light ürün tercih ettiyseniz Ayçiçek yağı yerine etin üzerine su da koyabilirsiniz. Ton balığını konservesi içinde muhafaza edebileceğiniz gibi cam bir kavanoza da aktarabilirsiniz.

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

03Beef Ramen

Beef Ramenyonetim

Copyright Tüm Hakları Saklıdır 2021 https://www.eniyiyemektarifleri.com/ Tüm hakları saklıdır hacı halil mahallesi 1218 sokak no:13 Gebze/KOCAELİ

Tüm Hakları Saklıdır - 2020